Dekontaminacja lakieru to najprościej ujmując zabieg usunięcia z jego powierzchni osadów metalicznych i przemysłowych, smug z soków drzew, takich jak żywica oraz kropek powstałych z asfaltu, bądź smoły.
Dekontaminacja jest drugim etapem w procesie czyszczenia lakieru, przed jego zabezpieczeniem. Pierwszym i nie mniej ważnym, jest dokładne umycie auta. Pierwszy etap zaczynamy od mocnej piany aktywnej, aby następnie przejść do szamponu o neutralnym pH. Pamiętamy o kołach, do których warto użyć rękawicy, minimalizującej ryzyko zarysowania lakieru, w słabo dostępnych miejscach. Do czyszczenia kół, używamy wody z szamponem lub w cięższych przypadkach za pomocą glinki. Następnie dokładnie spłukujemy i osuszamy pojazd.
Wreszcie możemy przejść do sedna, czyli do dekontaminacji (https://sklep.car-spa.pl/mycie). W tym celu używamy produktu takiego jak tar & glue remover aplikując go na lakier. Kolejnym krokiem jest spłukanie produktu i umycie auta. Następnie przystępujemy do walki z zalegającymi osadami i w tym celu używamy np. Shiny Garage Iron Off, bądź produktu o podobnym składzie. Ponownie myjemy auto i przechodzimy do wcześniej wymienionej glinki, która świetnie sobie radzi ze słabo widocznymi zabrudzeniami, które sprawiają że lakier wydaje się być szorstki. Ostatnim niezbędnym środkiem, który rewelacyjnie poradzi sobie np. z żywicą może być dowolny wysoko alkaiczny produkt typu SNB Jetin S.